Ana içeriğe atla

KOVAN TAŞIMA ARABASI

                                  Kovan ve ballık taşımak için yaptığım araba.
                                                                              Erdem Arıcılık

                                                                           Ali  Rıza  Erdem

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

sahte anaya kaçmış koloniye ana kabul ettirmek( PİÇ ANA )

değerli arıcı dostlarım sahte anaya kaçmış koloniyeye ana kabul ettirmek artık çok kolay. tabiki elimizde yedek bir ana arımız varsa tabiki sahte ana arıya kaçmış koloniye elimizde bir yedek anarımız var ise yada bulabilme olasılığımız var ise koloniye ana verir gibi normal şekilde kutusu ile anayı verip yanlız kekli yada diğer kısmını açmadan verin ve 3-4 gün bekleyin bu sürenin sonunda çıtaları çekip çatlamamış yani günlük yumurta tabir ettiğimiz lavraların olup olmadığı kontrol edilir eğer var ise 1-2 gün daha bu bekleyiş sürer yine kontrol edilir bu sürenin sonunda kesinlikle sahte anaların yumurtlamaları kesilir bu süre zarfında ana arı kokusu ile kokoniye sahip olduğundan artık işçi arıların genellikle koloniye ana verilişinin 4. gününden itibaren sahte anaları beslemezler ve hatta onun atmış olduğu yumurtaları söküp atarlar ve kafesteki ana arımızın kekli kısımı açılır ve koloni gücü düşürülmeden ana arılandırmış oluruz. yanlız ufak bir ayreıntı bu koloniye çıkmak …

ÇERÇEVE DİKEY DELME APARATI

Bazı arkadaşlar çerçevelere teli dikey bağlamaya başladılar (belki daha önce de bağlıyorlardı da biz yeni öğrendik). Benden de çerçeveye üstten ve alttan dört delik delen aparat istediler,banada yapmak düştü. Yatay delik delenden biraz farklı oldu.
Alan arkadaşa hayırlı olmasını diliyorum. Çerçeve delme filmini o yayınlar artık. Elimde telsiz çerçeve olmadığından fotoğraflarda yatay tel bağlanan çerçeve kullandım.                         Çerçeve iç kenarıyla iki yandaki deliklerin mesafesi 2,5cm, kalan kısım 3'e bölündü.Kenan kardeşim bu dikine tel takma yeni bir şey degil. Biz yeni öğrendik. Motorlu bal süzüm makinalarının turu çok yüksek ve merkezdeki mile dik olarak bir sürü çıta aynı anda iki yüzünü birden süzüyorlar. Tellerde dikine çekilmiş ve hiç bir petekleri bozulmuyor. Zaten olayı gördün, eski sisteme göre bu sistem, mantık olarakta o telin esnemesi çok düşüktür. Birde bu sistemde petegi üst çıtaya yapıştırmıyorsun.

Yapmış olduğun aparat şahane hemde o paralara. …

Arı Ürünleri

Propolis:. Propolisin yapısı :

Propolis; arılar tarafından bitkilerden toplanan, yapışkan ve 15°C'da sert ve kırılgan, 30 °C'da yumuşak ve bükülebilir, kaynağına göre siyahtan sarıya kadar değişebilen renkte bir maddedir. Ham propolisin yapısında, kaynağına göre oldukça değişmekle birlikte; %50-55 reçine ve balsam, %20-35 bitki kaynaklı mumlar, %10-15 eterik ve esansiyel yağlar, %2-5 polen, az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunur. Başka bir bildirişe göre propoliste %46 balsam, %27 bitkisel kökenli mum ve %15 flavon ve flavonoidler bulunmaktadır. Flavon ve flavonoidler propolise antifungal, antiviral ve antibakteriyel özellikler kazandıran maddelerdir.Arılar propolisi; kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımıyla boşaltılıp gerekli yerlerde kullanılır.

2. Propolisin Kovandan Toplanması

Arılar propolisi k…